Скельне місто Адршпах – камʼяна перлина Чехії

Самостійна поїздка до заповідника Адршпах (Adrspach) в Чехії. Опис, відгуки та корисна інформація перед відвідуванням.
Адршпах

Чеське скельне місто Адршпах (Adršpach) вражає своєю монументальністю і розбурхує фантазію. Не дивно, що в давнину люди вважали це місце священним і молилися величезним брилам, приймаючи їх за безмовних богів. А сьогодні це найбільш відвідуване природне туристичне місце в Чехії.

Незважаючи на те, що Адршпацько-Теплицькі скелі є одним із найбільших заповідних масивів подібного роду в Європі та найбільшим в Чехії, про нього ми ніколи нічого не чули і дізналися в рамках нашої подорожі півднем Польщі. Заповідник знаходиться якраз біля чесько-польського кордону і займає величезну територію 20-ти квадратних кілометрів. Так як ми знаходилися всього за дві години їзди від нього, ми вирішили відвідати це диво природи і нітрохи не пошкодували, хоч і трішки змерзли там наприкінці квітня.

Адршпашсько-Теплицькі скелі

Скельний масив розділений на дві частини Вовчою ущелиною, звідси і подвійна назва. У статті йтиметься саме про Адршпаські скелі. Теплицькі скелі мають аналогічні ландшафти. Крім двох окремих входів, ці дві частини також пов'язані між собою внутрішньою стежкою.

Історія скельного міста

Адршпацько-Теплицькі скелі – це не просто кілька гарних локацій для фото, це буквально ціле кам'яне місто, на місці якого раніше існувало море. Море з часом висохло, а низка химерних брил, не що інше, як його дно, залишилося. Придивившись, можна побачити, що складаються вони з багатьох піщин. Обтічна форма також обумовлена тим, що багато століть саме вода обточувала їх краї.

У давнину жителі місцевих сіл часто ховалися серед скель від набігів ворогів. Багато хто поклонявся химерним каменям, як богам.

Перші туристи-аматори стали цікавитися скельним містом ще на початку XVIII століття. На той час Адршпах був більш важкодоступним місцем і в основному тут були тільки шукачі пригод і авантюристи. Багато видатних історичних діячів, таких як королева Пруссії, імператор Йосип II, австрійський імператор Карл I, Вольфганг Гете також відвідували заповідник.

Гете АдршпахПам'ятна табличка та бюст Гете

Після того як у 1824 році Адршпаські скелі охопила пожежа, яка знищила більшу частину лісу та місцевої рослинності, оголивши брили та відкривши проходи до важкодоступних місць, туристична діяльність тут набрала обертів. Власник земель зайнявся облагородженням територій та створенням туристичних стежок.

Окрім туристів, сюди почали приїжджати альпіністи, одержимі азартом підкорити слизькі вертикальні скелі. І до цього дня тут також процвітає скелелазіння.

Карта маршрутів Адршпах

Відразу після входу на територію, погляду відкривається мальовниче озеро, а точніше затоплений піщаний кар'єр, який став надзвичайно красивим доповненням до місцевих ландшафтів. Одна з трьох стежок – синя, з якою ми й почали досліджувати Адршпах, якраз і пролягає навколо цього озера.

Озеро Адршпах

Друга, зелена стежка вже веде за основним маршрутом вглиб скельного міста. Знаковим місцем, що позначає вхід до міста, є Готичні ворота, які спорудили в 1839 році. Здається, пройшовши через арку, потрапиш у якийсь фентезійний фільм про ельфів і гномів.

Готичні ворота

Не дивно, що в Адршпаху знімали деякі епізоди із серії «Хроніки Нарнії». Незважаючи на те, що за аркою ми не виявили жодних фантастичних персонажів, крім величезного каміння, види були не менш вражаючими, а фантазія сама так і намагалася домальовувати щось казкове. За Готичною брамою стежка пролягає через вузьку ущелину, що нагадує каньйон.

Каньон АдршпахКаньон Адршпах


Величезні кам'яні брили називають болванами або стрімчаками. Деякі з них досягають 90 метрів у висоту і мають свої власні імена, дані їм через схожість з предметами або людьми. Найвідоміші з них Цукрова голова, Глечик, Закохані, Зуб, Чортів Міст, Староста. Як називається той чи інший камінь, можна дізнатися за табличками-покажчиками, встановленими поруч із ними. Більшість болванів все ще безіменні, тому можна розважити себе і свою фантазію, вигадуванням своїх варіантів :)

На вигляд Цукрова голова дещо нестійка, тому що розширюється догори. Мабуть, через це люди смішно підпирають її маленькими паличками або своїм тілом, позуючи для фотографій.

Болван Цукрова голова Адршпах

Чортів міст АдршпахЧортів міст

Пройшовши зеленим маршрутом, виходимо до початку жовтої стежки з малим водоспадом і місцем для відпочинку. Водоспад, звичайно, мало чим вражає, струмок як струмок. Тут же розташувався пам'ятний камінь, на якому прозаїчно, але цілком монументально написано, що в 1820 році були облаштовані ці місця і висічені сходи.

Пам'ятний камінь Адршпах

Далі стежка виводить до бюсту Йоганна Вольфганга Гете, до великого водоспаду в печері та до наступної локації з малим висотним озером, яким бажаючих катають на човні за додаткову плату. До озера потрібно підніматися вузькими незручними сходами і це єдиний піший шлях, що пов'язує з основною стежкою. Це штучне озеро раніше використовувалося для сплаву деревини, а зараз – розвага для туристів.

Сходи до озера Адршпах

Озеро Адршпах

Вартість прогулянки на човні близько 2 євро за 15 хвилин катання. Ми вирішили не плисти, тому довелося знову здолати незручний підйом та спуск, щоб продовжити шлях. Оскільки далі жовта стежка веде до окремого скельного масиву Теплицькі скелі, на які у нас вже не вистачало часу, ми звернули на нову зворотну частину зеленої стежки Адршпаха, що веде до виходу із заповідника.

На цій стежці є кілька висотних оглядових майданчиків, де можна помилуватися скальним містом зверху. Головна точка Нової траси – болван Староста. З

Болван Староста Адршпах

Оглядовий майданчик Адршпах

Місцеві лісові пейзажі періодично нагадували мені скелі Довбуша в Карпатах, тільки тут все було масштабніше.

Ліс Адршпах

Адршпах

Вартість та години роботи

Квитки в Адршпашсько-Теплицькі скелі можна купити або на місці або на офіційному сайті. Квитки купують на визначений час. Ціна залежить від сезону та часу дня. Час роботи і взимку та влітку – з 8:00 до 18:00.

Теплий сезон (з 1-го квітня по 31 жовтня)

  • з 10:00 до 14:00 – від 160 крон (6,5€)
  • з 8:00 до 10:00 і після 14:00 – 120 крон (5€)

Холодний сезон (з 1 листопада до 31 березня)

  • з 8:00 до 15:00 – 110 крон

Квиток для собаки – 50 крон

Діють знички на квитки для дітей, студентів, пенсіонерів та людей з обмеженними можливостями.

Окремо можна купити квитки на парковку поряд з входом в заповідник.

Парковка Адршпах

Як дістатися

Найзручніше добиратися до Адршпаських скель, звичайно, на своєму автомобілі. Тут є кілька платних парковок. Проте, якщо такої можливості у вас немає, то можна доїхати до заповідника наприклад з Вроцлава, або інших міст Польщі потягом, який зупиняється буквально біля його входу. Перевірити час і вартість такої поїздки можна на цьому сайті. Розклад потягів дозволяє з'їздити в Адршпах одним днем.

Адршпах станція

Де зупинитися

Якщо ви хотіли б вивчити заповідник Адршпах у більш розміреному темпі, насолоджуючись навколишньою природою або прогулятися і Теплицькими скелями, на які точно варто виділити окремий день, а то й усі вихідні, то гарним варіантом буде зупинитися на ночівлю в одному з прилеглих готелів або сучасному кемпінгу з невеликими дерев'яними будиночками. Вибір житла в околицях достатній і його якість висока.

Насамкінець

Адршпашсько-Теплицькі скелі дуже цікаве місце. Якщо ви любитель природи та активного відпочинку – вам сюди. До того ж, я була приємно вражена тим, як якісно та красиво тут створено туристичну інфраструктуру.

Найкраще відвідувати заповідник у теплу пору року, тому що в скельних нетрях прохолодно завжди і щоб зовсім не замерзнути в зимовий час, доведеться дуже швидко рухатися, упускаючи можливість сповна насолодитися красою. Хоча впевнена, що і взимку тут, не менш казково.

Поділитись статею, або зберегти собі на сторінку, щоб не загубити

Прокоментувати

Instagram
Популярне
  • Скельне місто Адршпах – камʼяна перлина Чехії Адршпах Скельне місто Адршпах – камʼяна перлина Чехії

    Чеське скельне місто Адршпах (Adršpach) вражає своєю монументальністю і розбурхує фантазію. Не дивно, що в давнину люди вважали це місце священним і молилися величезним брилам, приймаючи їх за безмовних богів. А сьогодні це найбільш відвідуване природне туристичне місце в Чехії.

    07 мая 2024
  • Привиди радіації. Екскурсія в Чорнобиль та Припʼять Радіація Чорнобиль та Припʼять Привиди радіації. Екскурсія в Чорнобиль та Припʼять

    Чорнобильська зона відчуження – без перебільшень місце, відоме усьому світу. Вже один цей факт сам собою спонукає побувати там. Жахлива трагедія, що сталася кілька десятиліть тому, зробила його унікальним. Багато людей їдуть до Зони побачити

    11 мая 2024
  • Сходження на Говерлу в травні. Чого чекати, поради, рекомендації та наші враження Підйом на Говерлу Сходження на Говерлу в травні. Чого чекати, поради, рекомендації та наші враження

    Говерла – найвища і найбажаніша гора України серед усіх любителів залізти кудись повище. Так як я теж належу до цих людей, думка про те, щоб нарешті підкорити рідну вершину давно сиділа в моїй голові. Сходження припало на кінець травня,

    05 мая 2024