Ксьонж або замок-візитка Нижньої Сілезії. Самостійне відвідування, квитки та поради
06 травня 2024Польща – одна з тих країн, що може похвалитися великою колекцією середньовічних замків. Один з них – Ксьонж – візитна картка Нижньої Сілезії та один із найбільших замків Європи. Такий собі польський аналог німецького Нойшванштайна, який точно варто побачити у рамках подорожі південним заходом країни. Більше того, на замковий комплекс можна не лише подивитись, у ньому можна ще й пожити. Але про все по порядку.
Що варто знати про замок чи хвилинка історії
Ксьонж (Książ, іноді його ще називають Кщенж і Ксьонз) або Фюрстенштайн у перекладі з польської і, відповідно, німецької мови означає «князь».
Цей замок має дуже довгу багату історію, що почалася в далекому XIII столітті, коли польська родина П'ястів вирішила побудувати тут собі резиденцію. І не дивно, адже це місце, оточене ущелиною та гарною природою – ідеальний варіант для середньовічної обителі. З плином століть замок неодноразово переходив у володіння різних королів, князів, знатних сімей, і навіть розбійників та німецьких фашистів. Кожен, як правило, вносив свої корективи у будівлю, добудовував, перебудовував, руйнував, тому його сучасний вигляд – це цілий мікс архітектурних стилів, які разом, проте, виглядають гармонійно.
Сильно заглиблюватися в давню історію не хочеться, але розповім трохи про цікаві, і навіть важкі часи замку, що передували його новому туристичному життю. Однією з найяскравіших постатей та останньою законною власницею Ксьонжа була британка за походженням Марія Тереза (княгиня Дейзі), тітонька Уінстона Черчілля. Для поляків вона як принцеса Діана для британців. Княжна була не тільки гарна собою, а й уособлювала шляхетність, доброту та милосердя, а її прогресивні погляди на життя значно випереджали свій час. До сьогодні стіни її обителі, де скрізь розвішані розкішні портрети цієї дами, дбайливо зберігають пам'ять про неї.
Дейзі Хохберг фон Плес стала власницею замку і однією з найбагатших жінок в Англії та Німеччині після того, як вийшла заміж за польського князя Ганса Генріха XV. Їхнє сімейне життя, після довгих років шлюбу розпалося. Вони мали трьох синів, які воювали під час Другої Світової Війни проти гітлерівської Німеччини, а сама вона активно допомагала пораненим солдатам і була запеклою опозиціонеркою. За це нацисти конфіскували замок у родини Хохбергів та в рамках секретного проекту «Великан» щодо збереження військових підприємств, розгорнули там широку діяльність.
Прямо під Фюрстейнштаном було викопано велику мережу тунелів і бункерів, точне призначення яких так і залишається загадкою. Всю цю важку роботу виконували ув'язнені з концтабору Аушвіц, яких тримали неподалік польового табору в жахливих умовах.
В цей же час, внутрішнє оздоблення замку вивозилося або знищувалося, а приміщення ймовірно готували під резиденцію Адольфа Гітлера. Але через невідомі обставини фюрер Німеччини так і не перебрався туди. Після конфіскації княгиня Дейзі деякий час продовжувала жити в замку, але незабаром перебралася в сусіднє місто Валбжих, де й померла у віці 70 років у відносній бідності, так і не дочекавшись закінчення війни. Сім'ї довелося кілька разів міняти місце її поховання, оскільки грабіжники не раз намагалися вкрасти дорогоцінне і довге намисто, в якому вона була похована. Нині лише родичі знають, де покоїться княгиня. А намисто на ній насправді довжиною не більше метра, адже більшу частину Дейзі ще за життя віддала, щоб викупити з полону свого сина, який, на жаль, помер після пережитих тортур.
Після того, як нацисти капітулювали, Ксьонж зайняла радянська армія, яка продовжила йому шкодити, не вбачаючи в будові якоїсь особливої архітектурної та історичної цінності. Після повернення Червоної Армії додому, замок залишився без нагляду, продовжував розграбуватися і залишався поза увагою до 1960 року, коли нарешті місцева влада розпочала масштабні реставраційні роботи, які відродили його колишній образ і дух. До речі, останній спадкоємець замку, онук Дейзі, нині живе в Німеччині, але власником замку вже фактично не є.
Ну а зараз Ксьонж - це гарний, доглянутий замковий комплекс, який щодня відвідує безліч туристів.
Що подивитися у замковому комплексі
Ксьонж, з прилеглим до нього парком та іншими об'єктами, такими як: підземелля, оранжерея та стайня, займає величезну територію і, щоб подивитися все, потрібно витратити цілий день.
Всередині будівлі проводяться екскурсії залами, але це скоріше для любителів палацових інтер'єрів та історії.
Для зручного ознайомлення з комплексом можна скачати на телефон додаток WOW Poland, де доступний аудіогід за приміщеннями, внутрішнім оздобленням та історії власників, який програватиметься відповідно до нумерації. Додаток підтримує українську мову.
На офіційному сайті також зібрано багато корисної інформації про замковий комплекс та правила його відвідування. Щоправда, поки що доступні лише чотири мови – польська, англійська, німецька, чеська.
Тераси
Біля підніжжя будівлі знаходяться красиві доглянуті тераси з квітами, скульптурами, фонтанами та видами на навколишній ліс. Тераса прямо перед входом безкоштовна до відвідування, інші включені у вартість загального квитка.
З бічної тераси відкривається також шикарний вид на одну із стін замку із двома вежами. Ця частина будівлі здалася мені найавтентичнішою і найкрасивішою.
Ландшафтний парк
Навколо Фюрстенштайна розкинувся величезний буковий парк, гуляти яким одне задоволення. У хорошу погоду тут можна витратити кілька годин, насолоджуючись природою. Прокладено піші та велосипедні стежки, якими можна спуститися до річки, озер та інших цікавих локацій, пов'язаних із замком.
Підземелля
Підземелля, вириті нацистами, нещодавно стали доступними для відвідування і оминати їх я б не стала. Масштаби проведених робіт на глибині 50 метрів та захоплюючий анімований фільм (польською мовою) про їхню історію вражають.
Тунелі, створені практично вручну пекельною працею ув'язнених концтаборів, стали своєрідним пам'ятником даремно витрачених життів та титанічних зусиль. Багато імен цих нещасних людей були встановлені і шануються хвилиною мовчання після кожної екскурсії. Підземні бункери обросли таємницями та секретами Другої світової війни, які так і залишаються не розкритими.
У підземеллях температура достатньо низька (приблизно 6 градусів), тому краще мати з собою теплий одяг.
Оглядовий майданчик
За десять хвилин пішої ходьби від замку знаходиться хороша оглядова точка, що дозволяє оцінити масштаби споруди на тлі місцевих ландшафтів. Кажуть, восени тут особливо гарно.
Старий Ксьонж
До стародавніх решток старого замку веде вузька, звивиста стежка. Дивитися там особливо нема чого, руїни як руїни. Побачене швидше за все не буде вартих сил, витрачених на дорогу.
Стайні
Замкові стайні знаходяться на під'їзді до Ксьонжа, неподалік паркування. Вхід туди оплачується окремо. Там можна подивитися на випещених жеребців, яких більше сотні, а також взяти уроки кінної їзди. Нині це Національний кінний завод, де щороку проводиться аукціон коней місцевих порід.
Квитки та порядок роботи комплексу
Квитки в замок можна купити як на місці, так і онлайн заздалегідь через офіційний сайт. Купівля квитків відбувається польською чи англіською мовою, тому можна скористатися перекладачем, щоб вибрати необхідні опції. Що стосується нас, то ми купували комплексний квиток, що включає вхід в сам замок, тераси, підземелля та оранжерею. Вартість такого квитка – 79 злотих (близько 18€).
Пройти в підземні тунелі можна лише у вказаний у квитку час і ця частина екскурсії, на жаль, не доступна для дітей віком до 4-х років. Решту об'єктів можна відвідати до або після екскурсії підземеллями, на які піде 45 хвилин. Цікавою опцією є також нічні екскурсії до замку з елементами хорорів для шукачів незвичних вражень. Є оції для всієї сімʼї.
На сайті вказано, що проведення екскурсій доступне німецькою, англійською та багатьма іншими мовами, але, як я зрозуміла, з цим особливо не морочаться, оскільки нас, наприклад, автоматично включили до групи до польського гіда. Через це я зробила висновок, що Ксьонж, на жаль, поки що не особливо адаптований для туристів з різних країн.
Години роботи
Літній сезон (з жовтня до квітня)
- З понеділка по п'ятницю – з 9:00 до 18:00
- Субота-неділя – з 9:00 до 19:00
Зимовий сезон (з листопада до березня)
- З понеділка по п'ятницю – з 10:00 до 15:00
- Субота-неділя – з 10:00 до 16:00
Після закриття кас є ще година на огляд об'єктів.
Взимку тераси замку закриті для відвідування.
На території є велике платне паркування для автомобілів.
Призамкові готелі
Якщо хочеться зупинитися на території замкового комплексу, то тут є три хороші готелі середньої вартості, забронювати які можна на booking.com
- Hotel Książ
- Hotel Przy Oślej Bramie - Zamek Książ
- Hotel Zamkowy
Ну а якщо для ночівлі потрібно знайти щось максимально бюджетне, то краще подивитися готелі чи апартаменти у сусідніх містах Свебодзіце чи Валбжих. Наприклад, на airbnb.com можна орендувати квартиру приблизно від 35 $ на добу.
Як дістатися до замку Ксьонж
Найзручніше доїхати до замку з Вроцлава, сівши на потяг або на автобус, що курсує до Свебодзіце або Валбжіха. У Валбжиху можна сісти на міський автобус, який довезе до замкового комплексу, або взяти таксі чи навіть 2 години пройтися пішки. Зі Свебодзіце до замку 5 км.
Потяг з Вроцлаву обійдеться в 25,5 злотих (5€), час у дорозі буде 1-1,2 години. Подивитися розклад поїздів та купити квитки можна на офіційному сайті польських залізничних ліній регіону Дольни Шльоньск. Потяги відправляються на протязі дня кожну годину. І звісно квитки можна купити також прямо на вокзалі в касі.
Поділитись статею, або зберегти собі на сторінку, щоб не загубити
Прокоментувати