Як ми стали нелегалами в Іспанії або прикордонники теж помиляються
04 мая 2024Дуже часто у подорожах відбувається безліч різних казусів та непередбачуваних подій. Деякі з них легко спрогнозувати чи попередити, а деякі зовсім неможливо.
Під час нашої подорожі до Іспанії, а саме на Тенеріфе, з нами трапився саме такий непрогнозований, рідкісний казус з друкарською помилкою в штампі про в'їзд. Цей випадок надалі мав неприємні наслідки і буквально зробив нас нелегалами. Якщо чесно, я й подумати не могла, що таке може статися. Але не томитиму, розповідаю.
21 січня 2019 року прямим рейсом з Києва ми прилетіли до Барселони. Все йшло як завжди, ми стояли у черзі на паспортний контроль. Прохід паспортного контролю для українців після впровадження безвізового режиму завжди був швидким та легким. І цей раз не став винятком. Три секунди і в паспорті стоїть черговий штамп. Практично завжди після проходження паспортного контролю я дивлюся на нову позначку. Чи могла я подумати, що ця звичка допоможе виявити помилку в штампі. Замість 19-го року, я побачила 10-ий.
Так як «друкарську помилку» ми виявили за два кроки від стійки паспортного контролю, то вирішили повернутися і показати неправильні цифри. Іспанці взяли у нас паспорти та почали щось активно обговорювати між собою. За півхвилини нам повернули документи і сказали, що все ок, і ми можемо йти. Тепер на цьому ж штампі з неправильною датою додалося дві рисочки, зроблені ручкою.
Довірившись фахівцям, ми з легкою душею пішли, думаючи про тих людей, які пройшли контроль перед нами і не помітили помилки. А було б цікаво дізнатися, чи були у них потім з цим проблеми. Тому що навіть у нашому випадку все одно були неприємні наслідки надалі.
На зворотній шляху додому, при проходженні паспортного контролю, все в тій же Барселоні мене швидко перевірили і без проблем поставили штамп про виїзд. А от чоловікові не пощастило. Прикордонник, помітивши злощасний штамп про в'їзд з рисками, почав стверджувати, що він знаходиться на території Іспанії нелегально. Чоловік спробував пояснити ситуацію, але офіцер не надто вникав у проблему і стояв на своєму, невдоволено вивчаючи паспорт. Побачивши недобре, я підійшла і почала показувати свій паспорт із таким же невірним штампом. Після цього, офіцер, поспілкувавшись із колегою (який до цього пропустив мене без жодних питань), якось неохоче, з незадоволеним обличчям, поставив таки штамп про виїзд. При цьому він додатково «прикрасив» паспорт чоловіка знаками оклику.
Після цього випадку ми не дарма переживали, що в майбутньому до всіх цих позначок біля неправильної дати в'їзду в Євро Союз можуть виникнути питання. Але витрачати час та гроші на заміну закордонних паспортів через цю незвичайну проблему не хотілося. Вирішено було залишити все як є. До того ж, логічних аргументів на користь того, що ми ніяк не могли в 2010 році в'їхати в Іспанію було достатньо. Починаючи з численних штампів за останні роки з різних країн і закінчуючи датою видачі самого паспорта набагато років пізніше помилкового року.
Через 3 місяці ми вирушили до Польщі, сподіваючись, що ніхто не зверне уваги на якийсь черговий штамп (хоч і з позначками). Не тут то було. Цього разу ми помінялися з чоловіком ролями і тепер питання почали ставити мені (зазвичай ми проходимо паспортний контроль вдвох, але в цій ситуації вирішили розділитися). Я схвильовано почала знову переказувати всю цю історію. Польський офіцер, вислухавши та погортавши мій паспорт, спокійно сказав, що в таких ситуаціях працівники прикордонної служби мали б зробити додатковий штамп поруч із помилковим. Але, мабуть, побачивши моє обурене червоне обличчя, зрозумів, що це була справді помилка горе-прикордонників, тому розуміюче сказав: «Ох вже ці іспанці...». Після цього поставив штамп про в'їзд до Польщі та відпустив.
Під час наступних наших поїздок до Євросоюзу ми більше не стикалися з питаннями до цього штампу. Мабуть, прикордонники почали орієнтуватися більш свіжими проходженнями кордонів ЄС. Не знаю, як буде далі, але після цієї ситуації ми тепер достеменно знаємо, як діяти і як треба було вирішувати проблему.
То що ж робити, якщо поставили неправильний штамп на паспортному контролі?
Хоча ситуація досить рідкісна, краще взяти собі за звичку заглядати до паспорта після проходження контролю. Адже, по суті, не виправлений прикордонниками штамп робить закордонний паспорт зіпсованим.
При виявленні будь-якої помилки в датах потрібно повернутися до стійки паспортного контролю і показати помилку.
А тепер найголовніше. За правилами, офіцер зобов'язаний поставити новий штамп з правильною датою поруч із його неправильною версією. Дві рисочки на помилковому штампі, як на фото вище, теж мають бути.
Якщо сталося так, що помилку в штампі виявлено набагато пізніше, то можна звернутися до посольства тієї країни, прикордонна служба якої припустилася помилки. Посольство видає папір із реальною датою в'їзду, який потрібно мати з собою за подальших проходження кордонів. На жаль, деякі посольства на практиці далеко не завжди навіть відповідають на дзвінки та листи.
Тому іноді залишається найдієвіше вирішення проблеми – заміна паспорта.
Як показала наша практика, навіть у разі відсутності поруч другого правильного штампу бездіяльність у цій ситуації також може бути виходом. Є ймовірність, що прикордонник не помітить "друкарську помилку", як було в мене вперше і в чоловіка вдруге. Та й ситуація краща, коли легко обґрунтувати іншими фактами, що невірна дата – це банальна людська помилка, як було у нашому випадку. Тому завжди варто пам'ятати, що пускати ситуацію на самоплив може загрожувати в гіршому випадку запізненням на свій рейс, внаслідок тривалих з'ясувань чи справді це була помилка працівника паспортного контролю.
Поділитись статею, або зберегти собі на сторінку, щоб не загубити
Прокоментувати