8 цікавих фактів про храм Саграда Фамілія та секрети його символізму
04 мая 2024Напевно, складно зараз знайти людину, яка жодного разу в житті не бачила десь на просторах інтернету саме цей незвичайний храм, спроектований і частково створений великим іспанським архітектором – Антоніо Гауді. Мені здається, Храм Святої Сімейства став не лише символом Барселони, а й символом здатності людей об'єднуватись навколо однієї ідеї.
До поїздки до Барселони я була досить байдужа до архітектурних витворів Гауді, хоч і не піддавала сумніву його неординарність та талант. І побачивши Саграду Фамілію вперше, я не була вражена до глибини душі. Такі відомі культурні діячі, як Джордж Оруелл і Сальвадор Далі теж дуже неоднозначно і навіть невтішно відгукувалися про будівлю. Один казав, що Саграда огидна, а другий, що вона нагадує щось їстівне. Як би там не було, це лише можливе перше враження. Познайомившись із храмом ближче, дізнавшись його історію і, подивившись на нього зсередини, я кардинально змінила свою думку, пройнявшись масштабністю та незвичайністю ідеї Гауді. Все це говорить про те, що дуже важливо не лише просто поверхово дивитися на щось, а й осмислено це бачити. Тому я б радила або підготуватися до походу в храм, почитавши про нього, або взяти там аудіогід, а ще краще послухати живого гіда. Так Саграда Фамілія точно не залишить вас байдужим.
8 цікавих фактів про Храм Святої Сімейства
- Саграда Фамілія будується вже понад 140 років.
- Будівництво планують закінчити до 2026 року до 100-річчя трагічної загибелі Антоніо Гауді.
- Антоніо Гауді похований усередині храму – у крипті Діви Марії, що знаходиться під вівтарем. Архітектор помер в лікарні після того, як його збив трамвай. Цікаво, що сам архітектор жив з усвідомленням, що ніяк не встигне закінчити будівництво храму.
- Спочатку Саграда Фамілія знаходилося на околиці міста. Нині це повноцінно забудований, престижний район Барселони.
- Будівництво храму фінансується туристами та приватними пожертвами.
- Називати Храм Святої Сімейства собором чи церквою не зовсім правильно, адже Саграда Фамілія має статус базиліки.
- У 2018 році уряд Барселони зобов'язав храм виплатити 36 мільйонів євро за будівництво без спеціального дозволу. Адміністрація Сагради Фамілії зобов'язалося виплатити суму протягом 10 років. А уряд оформив дозвіл і займатиметься благоустроєм прилеглих до храму територій.
- Саграда Фамілія матиме 18 веж, 8 з яких уже збудовано. Вежа Ісуса Христа, заввишки 170 метрів, зробить храм найвищим у світі.
Глибокий символізм Храму Святої Сімейства
Саграда Фамілія матиме три головні фасади. На сьогоднішній день збудовано два, причому один з них – фасад Різдва, будувався ще за життя Антоніо Гауді. Цей фасад у деталях відображає народження Ісуса Христа і виглядає помітно автентичніше.
На протилежному фасаді - фасаді Страстей зображені сцени розп'яття. Ці дві сторони храму сильно відрізняються за стилем і виглядом, причому здебільшого так і мало бути за задумом автора.
Крім того, що в архітектурі відображено все життя Ісуса Христа від народження до розп'яття, тут щокроку видно символізм єднання природи і людини, що не часто зустрінеш у християнських храмах. Будівлю прикрашають численні елементи природного світу. Наприклад, двері, увиті зеленим плющем з різними видами комах.
Всередині цей символізм стає ще відчутнішим. Високі гладкі колони, що розгалужуються до верху, нагадують дерева, крізь крони яких пробивається сонячне світло.
Особливу роль відіграють різнокольорові вітражі. Сповна оцінити всю їхню красу і сенс можна в сонячний день.
В одній частині храму переважають вітражі холодних відтінків – синього, зеленого, фіолетового, що символізують ніч. З іншого боку ллється світло теплих тонів, що символізує світанок. І справді здається, ніби потрапив у казковий ліс на світанку.
Під вівтарем є крипта, де похований і сам творець - Антоніо Гауді, який до речі, не був надто релігійною людиною. Але, можливо, саме тому вдалося створити такий нетиповий і нестандартний храм.
Вежі Храму Святої Сімейства
У храмі є дві вежі, на які можна піднятися ліфтом. Щоб це зробити, потрібно купити квиток до Сагради з такою опцією. Взагалі, відповідаючи на запитання, варто чи не варто відвідувати оглядові майданчики тут, я б сказала, що швидше не варто. Вигляд на місто відкривається цілком собі звичайний. Та й мало які деталі самого храму потрапляють до огляду.
Ну але якщо хочеться піднятися, це потрібно робити перед оглядом храму, оскільки прохід нагору призначається на певний час. Якщо ви пропустите його, вас не впустять.
Рюкзак або велику сумку попросять залишити в камері зберігання на час підйому. Для цього потрібно мати 1 євро, за допомогою якого відкривається камера. Потім механізм видасть монетку назад.
Так як оглядових веж дві, а відвідати можна тільки одну, виникає питання, яку вибрати. Башта Nativity – саме та, на якій ми побували. Зверху відкривається вид на частину міста, що знаходиться перед старим фасадом храму. На Nativity піднімає ліфт, але спускатись потрібно буде пішки, на відміну від вежі Passion tower.
Квитки в Саграду Фамілію
Купувати квитки в касах біля входу до храму я не раджу. Мало того, що потрібно відстояти багатогодинну чергу, то ще й можна не встигнути вихопити квитки цього на цей же день.
Купити стандартний квиток з аудіогідом можна через зручний сервіс Getyourguide за посиланням. Сайт підтримує безліч мов в тому числі і українську тому розібратися в тому, як купити квитки не складе труднощів, чого не скажеш про офіційний сайт Храму Святої Сімейства, де також можна придбати квитки онлайн, але потрібно мінімально володіти англійською, або скористатися перекладачем. Там же можна вибрати опції - з підйомом на вежу, з аудіогідом, з гідом, з відвідуванням будинку Гауді або бюджетний варіант - самостійний огляд храму. Якщо вибирати самостійний огляд, краще почитати про будинок перед відвідуванням. Ми брали квиток з аудіогідом та не пошкодували.
Квитки краще купувати заздалегідь. Вони розподілені за часом і найкращі швидко розбирають. Та й взагалі, через великий поток туристів квитків на найближчі дні взагалі може не бути.
Найдешевший квиток коштує – 26 євро (до 30 років – 24 євро)
Квиток з гідом – 30 євро
Квиток із підйомом на вежу – 36 євро
При цьому для дітей до 11 років вхід безкоштовний, а для людей молодших 30 років та студентів діють знижки. До речі, не дивлячись на те, що дітям у сам храм безкоштовний вхід, на вежу підніматися до 6 років заборонено. А від 6 до 16 років – лише у супроводі дорослих.
Години та порядок роботи храму
Храм Саграда Фамілія відкритий для відвідування:
- листопад-лютий – з 9.00 до 18.00;
- березень та жовтень – з 9.00 до 19.00;
- квітень-вересень – з 9.00 до 20.00;
У деякі свята (Католицьке Різдво – 25-26 грудня, а також 1 та 6 січня) храм працює з 9.00 до 14.00.
Всередині храму є також невеликий музей, де представлені цікаві експонати та вироби Гауді. Не пропустіть можливість туди заглянути, адже музей входить у вартість квитка. У крипту вхід також вільний, але не завжди. Це треба уточнювати дома.
На закінчення
Найчастіше я скептично ставлюся до популярних туристичних місць, подібних до Храму Святої Сімейства в Барселоні, який є найбільш відвідуваною пам'яткою Іспанії. Але Саграда Фамілія – вражаючий виняток із правил. Я впевнена, що не варто обходити своєю увагою цю споруду, навіть не дивлячись на те, що вона все ще будується. Подивитися на звичне під новим кутом, задуматися про сміливість, талант і геніальність, і про те, як необхідно і корисно іноді виходити за звичні рамки, як це зробив Антоніо Гауді.
Поділитись статею, або зберегти собі на сторінку, щоб не загубити
Прокоментувати