Небезпечні комахи і тварини на Балі. Чи безпечно жити в Убуді
26 травня 2024Як і на всіх тропічних островах, на Балі живе багато братів наших менших. Серед них більшу частину складають наші дорогі - повзучі, летючі та кусючі. Ми прожили на острові 2 місяці та познайомилися з багатьма з них. Але за фактом, практично всі ці знайомства відбулися другого місяця, коли ми переїхали вглиб острова - в село Убуд. До цього, мешкаючи на узбережжі, ми мало з ким стикалися. В основному це були маленькі гекончики, метелики, птахи і, мабуть, на цьому все. Імовірність зустрічі зі страшними комахами та зміями збільшується по мірі руху вглиб острова та віддалення від цивілізації. Проте я вважаю, що більшість страхів надумані і життя в Убуді не таке небезпечне, як може здатися на перший погляд.
Ми жили в будиночку, веранда якого виходила прямо на джунглі, а в душовій була величезна дірка у стіні, що виходила на ті самі джунглі. До речі, відкритий душ – це звичайне явище на Балі. Найчастіше душ буває зі стінами, але без стелі, тому можна митися, спостерігаючи за хмарами чи зірками на небі безпосередньо :) Чи варто говорити, що при таких особливостях у будь-якої живності є розширений доступ до житла.
Спочатку нам було трохи страшно не тільки митися в душі, а й взагалі заходити туди особливо ввечері. Зазвичай ми робили це повільно, оглядаючи кожен кут і тільки переконавшись, що нікого стороннього немає, або вже видворивши когось, починали митися. Запевняю, до цього можна звикнути, але повністю розслабитись навряд чи вдасться.
У нічний час комахи і ті, хто на них полює, злітаються і сповзаються на світло. Увечері без світла, звичайно, ніяк, але на ніч його можна вимикати, щоб мінімізувати наплив братів менших.
Кого ж ми зустріли, або знайомимсто зі страхами
У мене зібралася ціла добірка комах та тварин, з якими ми познайомилися вдома чи на прогулянках. Більшість із них я спокійно могла брати до рук, оскільки жодної небезпеки вони не становлять. Зараз я розповім і покажу, кого варто побоюватися, а кого ні. Ну і завжди краще заздалегідь знати в обличчя тих, з ким можна буде зустрітися, щоб мати час на подолання своїх страхів.
Гекони
Ці ящірки, що повзають по стелі та стінах, активізуються в нічний час, знищують комарів, мошок, метеликів. Приїхати в Азію і не зустріти жодного гекона – з розряду неможливого. Вони абсолютно не шкідливі та безпечні.
В Убуді, крім звичайних маленьких геконів, з нами в будинку жили кілька великих геконів Токі. Кажуть, це добрий знак, що свідчить про те, що в будинку і поблизу немає змій. Гекони Токі можуть видавати гучні і смішні звуки. Вони полохливі, і їх краще не чіпати і не кривдити – можуть трішки вкусити, але ніколи не нападають на людину. Поїдають великих комах та павуків. Найстрашніше, що вони можуть зробити, це нагадити прямо в ліжко. Але особисто у нас такого не траплялося.
Павуки
Павуків на острові багато, але смертельно отруйних, на щастя, тут немає. Найстрашніші і найбільші з тих (розміром з руку), що ми бачили, живуть не в будинках, а на природі - на деревах і кущах. Часто селяться колоніями і варто зазначити, що видовище це не з приємних навіть для мене.
Даний павук теоретично може вкусити, але він вкрай не агресивний. Є сміливці, які навіть беруть їх у руки. Укус цього павука не смертельний, але болісний і загрожує місцевим запаленням на шкірі, так що краще їх обходити стороною. Одного разу саме такий павук раптово матеріалізувався просто на дереві перед нашою верандою. Ми трохи напружилися, але пізніше, після дощу його, мабуть, знесло якоюсь гілкою і напруга спала в прямому і переносному сенсі виразу :)
Іншого павука ми регулярно виганяли з дому. Це так званий павук-мисливець, який поїдає всяких комах. Для людини нє безпечним, але веде себе лякаюче. Дуже швидкий вміє стрибати. Спочатку ми їх нещадно вбивали від страху, потім вирішили що користі від нього більше тому просто виганяли у двері або в дірку в душі. Іноді це виходило далеко не одразу.
Коники, цвіркуни та сарана
Ці хлопці зустрічалися нам скрізь. Додому заглядали цвіркуни. Жодної небезпеки не становлять. Навіть цей величезний гарний коник (якщо, звичайно, ви не будете його їсти)
Богомоли
Богомоли хоч і страшні на вид, але абсолютно безпечні, не отруйні і не кусаються і навіть корисні для людини, бо харчуються іншими комахами. Бувають як дуже великі, розміром з палець так і зовсім крихітні. Вміють літати, чим можуть налякати.
Метелики
Численні, але думаю що всім відомо, що вони абсолютно нешкідливі та навіть радують око.
Цикади та жуки
Цикади – це такі великі мухи з довгими крилами. У денний час, особливо коли спекотно, саме вони видають цей дивний свист із чагарників і дерев. Вночі можуть прилетіти на світло. Абсолютно безпечні. Жуки тут в принципі типові, як і усюди, але за розміром бувають досить великі і вміють літати. Знову ж таки – безпечні.
Оси
Оси на острові великі та на вигляд небезпечні. До нас вони залітали кілька разів, але ми успішно їх виганяли. Як і будь які оси чи шершні, можуть вкусити, тому краще їх уникати.
Жаби
Ці створіння теж були частими гостями в нашому будинку в Убуді. Деякі з них були настільки малі, що ми боялися ненароком їм зашкодити. Жабки безпечні і теж зменшують комашину популяцію біля вашого житла.
Ящірки
Окрім гекконів на Балі звісно багато звичайних ящірок різних видів. Вони дуже полохливі і в будинки як правило ніколи не заповзають, намагаються триматися подалі від людини, можуть бути досить великими, але небезпеки не становлять.
Змії
Напевно, найстрашніший і найнебезпечніший представник фауни. Проте за весь час проведений на Балі (а це два місяці), ми бачили лише одну змію. Це було в досить дикому місці, де були зарості та вузька, кам'яниста стежка. Змія була маленька та не агресивна. Пізніше я прочитала, що вона була ніби-то не отруйна. Але все ж таки, будь-яких змій краще обходити стороною і намагатися ніколи не лізти в невідомі хащі і уважно дивитись під ноги на всяких тропах.
Іноді буває, що змії заповзають у хату. У цьому випадку я б радила не займатися самодіяльністю щодо видворення непроханого гостя, а покликати господаря, місцевих або викликати службу порятунку від змій, зателефонувавши за номером 0821 4638 0270. Ось офіційний сайт служби. На сайті наочно показано та розписано, які саме види становлять небезпеку для людини. Якщо, не дай бог, вас вкусила змія, будь-яка, телефонуйте в службу або покличте на допомогу місцевих жителів. Не варто панікувати, більшість змій на острові не є небезпечними для вашого життя (з 47 видів смертельно отруйні тільки 7 видів), але про всяк випадок краще перестрахуватись і оперативно звернутись по допомогу, тому що навіть в разі звичайного укусу може статися банальне зараження якоюсь інфекцією. Ну і в самому поганому випадку в місцевих лікарнях є протиотрута.
Мавпи
На щастя, мавпи поблизу будинків – це явище рідкісне. Найчастіше зустріти їх можна на Улувату або в Лісі мавп. Незважаючи на всю зовнішню миловидність, їх варто побоюватися. Якщо тварина злякається, або їй щось сподобається, вона може навіть вкусити, а зуби там серйозні, хоча мавпи їх для нападу застосовують досить рідко. До того ж ці тварини непередбачувані, люблять красти якісь речі чи їжу, тому можуть завдати чимало клопоту. В мене, наприклад, вкрали окуляри, коли ми були біля храму Улувату.
Трішки приємного і мʼякого
Однією з наймиліших, як на мене, тварин на острові є мусанг, або пальмова куниця, відома як "виробник" унікальної кави Копі Лювак. Диких мусангів ми не зустрічали, але мали таке знайомство на Шрі-Ланці, коли вночі ця тваринка вирішила погупцювати по нашому даху, а ми зі швабрами в руках готові були відбиватись від цього ще невідомого гостя. Ну а на Балі мусангів ми бачили тільки приручених, на кавових плантаціях і в місцях продажу кави Лювак.
Підбиваючи підсумки,
я можу сказати, що відпочинок на Балі, навіть у глибинці, в джунглях, не здався мені небезпечним. Звичайно, якщо ви з тих, хто на дух не переносить комах, то десь в Убуді вам буде трошки складно. Як варіант, можна просто обрати більш забудовані і заселені частини містечка, де живності завжди менше. Або натомість можна спокійно собі жити на узбережжі поблизу цивілізації. А ще хотілося б нагадати, що всі ці представники фауни – законні жителі острова; вони – невід'ємна частина його природи та екосистеми, тому не варто вбивати їх без необхідності. Здебільшого вони бояться вас набагато більше.
Поділитись статею, або зберегти собі на сторінку, щоб не загубити
Прокоментувати