Рай чи пекло? За що я так люблю острів Балі і мрію туди повернутися
08 травня 2024Багато хто з нас чув про казковий, неймовірний острів Балі в Індонезії. Як я вже писала, для багатьох острів може здатися зовсім не казковим. Дехто їде розчарованим, так і не оцінивши його сповна. Але не можна забувати, що практично у кожного місця є свої плюси та мінуси, і тільки від вас залежить, чому більше надавати значення і на що звертати увагу, а на що заплющити очі. Сьогодні я спробую описати вам те найкраще, заради чого варто приїхати сюди.
Природа
На першому пункті у мене, як у великого поціновувача, звичайно ж, неймовірна та унікальна балійська природа. Причому вона настільки різноманітна, що навіть за місяць ви фізично навряд чи встигнете познайомитися з усіма її варіаціями.
Бурхливий океан і тихі бухти та гавані, дикі пляжі та пляжі з чорним вулканічним піском, дрімучі джунглі та яскраво зелені рисові поля та тераси, каньйони та гори, вулкани, озера та водоспади.
Хочете вірте, хочете ні – але все це сконцентрувалося на одному невеликому клаптику землі в Індійському океані. Що ще підкупає, що незважаючи на великий потік туристів, зимуючих і експатів, тут, як і раніше, є безліч місць, куди мало хто добирається і про які мало хто знає. Особисто у мене, за природою та враженнями, Балі займає перші рядки рейтингу відвіданних місць на планеті.
Ще до плюсів я віднесла б різноманітну флору і фауну. Щодо останньої, думаю, зі мною мало хто погодиться, бо не всі легко переносять сусідство з деякими нехай досить гарними представниками. Але не відмітити біо-різноманіття не можу.
Культура та релігія
Я ніде ще не зустрічала культури, схожої на балійську. Незважаючи на те, що балійці сповідують варіацію індуїзму, він дуже відрізняється від класичного. Як наслідок – таких храмів та обрядів ви більше не зустрінете ніде в світі. А тутешні будинки з садами самі собою часто виглядають ніби храми.
Згадати хоча б, наприклад, про церемонію очищення світу від зла та поганих духів Ека Даса Рудра, яка проводиться раз на сто років у головному храмі Балі – Пура Бесаких, розташованому біля підніжжя вулкана Агунг. Взагалі, милуючись місцевою архітектурою, починаєш і сам мимоволі вірити у існування духів.
На Балі неймовірно цікаво спостерігати за місцевими традиціями і тим, як люди святкують визначні дні. Наприклад, на місцевий Новий рік, або в день тиші, або в так званий Ньєпі не можна розмовляти, виходити з дому, шуміти, вмикати світло. Острів у цей день поринає в абсолютну темряву. Балійці вірять, що таким чином злі духи мають подумати, що на острові нікого немає і обійти їх стороною. А за день до цього вони влаштовують масові, схожі на карнальнавальні, ходи до океану і спалюють величезні і дуже гарні статуї демонів, які самі ж майструють по півроку.
Цікавим і доступним національним ритуалом, який може побачити кожен бажаючий є танець вогню кечак на заході сонця на території храму Улувату. Подивитися опис і купити квитки на цей захід можна за посиланням.
Інфраструктура і цивілізація
На Балі, на відміну від багатьох інших островів, та місць в Азії, розвинена інфраструктура. Тут є звиклі нам супермаркети, магазини, кав'ярні, ресторани, салони.
Інакше кажучи, цивілізація і незаймана природа тут непогано співіснують. Звичайно, це за умови, що ви не оселитесь десь у великому віддаленні від міст та поселень. І, до речі, навіть у цій глушині швидше за все будуть непогані дороги.
Дешеве житло, їжа, послуги та оренда транспорту
Ціна та якість житла на Балі може здивувати. Звичайно, ціна сильно залежить від місця розташування та від особистих запитів, але, наприклад, в популярному місті Балі - Убуді, в центрі острова, можна зняти симпатичний будиночок з власним садом за 250-450 $ на місяць! На узбережжі, як правило, ціни трохи вищі, але навіть там є безліч дуже вигідних пропозицій. Наприклад, у районі Санур ми жили за 400$ на місяць у кондо, в квартирі-студії. У нас там також був садок і навіть басейн. Найдорожчим по житлу вважається район Семіньяк.
Басейни на Балі – це окрема тема. Не знаю жодного іншого місця, де наявність басейнів при апартаментах, віллах чи готелях була б такою.
Також тут можна знайти дуже дешеві пропозиції не тільки по апартаментах, а й по готелям та гестхаузам. При цьому, за дуже невеликі гроші (приблизно 20-35 $) ви не житимете в якихось сумнівних на вигляд кімнатах з поганими умовами, як часто буває в Індії, наприклад.
Їжа та одяг на Балі теж коштують дуже дешево. У місцевих супермаркетах можна на 15 доларів купити собі пару непоганих сарафанів.
Оренда моторолерів також дешевша нікуди. Типовий байк орендувати можна загалом за 60-80 доларів на місяць! У жодному разі не беріть моторолер дорожче, якщо звичайно, вам не запропонують якусь супер модель типу Vespa. Часто при готелях чи апартаментах пропонують завищені суми. Краще відмовтеся та пошукайте в іншому місці. Ми орендували свій байк за 70$ на місяць.
Величезний вибір фруктів
На Балі можна знайти безліч екзотичних фруктів та овочів. Мені здалося, що тут є всі їхні різновиди. Рамбутани, папайя, драгон фрукт, лічі, авокадо, мангостин, ананаси, зміїний фрукт, манго, а також усім відомий своїм видатним ароматом, дуріан. Цей список далеко не повний, ми були на острові 2 місяці і не встигли спробувати все. І майже щоразу доводилося лізти в інтернет, щоб зрозуміти, що таке перед нами лежить і як його їсти.
Безліч визначних місць і пам'яток
На острові ніколи не буде стояти питання куди поїхати і що подивитись, швидше навпаки, як встигнути подивитися всі цікаві місця. До речі, відповідь – ніяк. Якщо ви, звичайно, не приїжджаєте сюди всоте чи не зависли тут на півроку.
Приємне місцеве населення
Балійці приємні, спокійні та усміхнені люди, непогано ставляться до туристів і готові допомагати навіть безкоштовно. Коли ми шукали собі житло просто ходячи по вулицях, люди охоче відводили нас до своїх друзів і знайомих, радили куди ще можна звернутися, а якщо житло нам не підходило, то не було відчуття, що ми різко стали їм неприємні.
Тут смачно
Балі давно став місцем, де здається зібрані усі кухні світу. Таким різноманіттям ресторанів і якісної, сучасної їжі, здається, не може похвалитися поки жоден острів в Азії. Все це гармонійно доповнюються купою автентичних кафе, де можна спробувати каву, приготовану по найвищим стандартам. Для вегетаріанців і веганів тут також рай. Додайте сюди ще дизайнерські часов нереально красиві інтерʼєри ресторанчиків та турботу про навколишнє середовище. Не дивно, що героїня роману "Їсти, молитись, любити" приїхала саме сюди. Проте, на цьому фоні, місцева балійська кухня, залишається малопоміченою. Але як на мене, вона достатньо специфічна, тому й не дуже популярна серед туристів.
Багато варіантів як провести своє дозвілля
На острові можна знайти безліч варіантів активного та пасивного відпочинку. Окрім серфінгу, тут є і рафтинг, і прогулянка каньйоном з елементами скелелазіння, дайвінг та снорклінг. З більш пасивного – це парки з тваринами, аквапарк, йога та спа-центри, які перевершують всі рівні ціна-якість.
Візова політика
Для багатьох країн світу для відвідування Балі навіть не потрібно оформляти візу. Наприклад, українці можуть оформити візу строком на 1 місяць прямо по прильоту в Індонезію і мають право продовжити її ще на один місяць через міграційний офіс. Щоб не витрачати час на оформлення візи в аеропорту її можна оформити заздалегідь онлайн на офіційному сайті іміграційної служби Індонезії. При бажаному терміні перебування більше 2-х місяців, потрібно подбати про оформлення візи заздалегідь, або організувати так званий віза-ран.
Що ж, сподіваюся, що вам особисто плюси переважили мінуси. Але завжди є сенс перевіряти на власному досвіді до душі вам те чи інше місце. Як не крути, а особисті враження залежать не тільки від об'єктивних причин, а й від низки суб'єктивних. Ну а якщо ви вже були на Балі, то рада дізнатися, що ж вам сподобалося там найбільше.
Поділитись статею, або зберегти собі на сторінку, щоб не загубити
Прокоментувати