Чарівність Сілезького Риму. Що подивитися в Нисі
08 липня 2024Ниса (Nysa) - стародавнє польське місто, яке гордо називають Cілезьким Римом і пишатися справді є чим. Сьогодні про це місце мало хто знає, але це одне із найстаріших польських міст і колишня столиця Сілезії, яка зберегла безліч красивих пам'яток про минулі часи. На мою думку, в Нису варто заглянути не тільки якщо ви опинилися десь неподалік, а й у рамках цілеспрямованої поїздки вихідного дня, наприклад. Тут точно знайдеться, що подивитися, де погуляти та чим зайнятися.
Міні-екскурс в історію
Перші згадки міста датуються X-XIII століттями. Воно будувався як фортеця і тут збереглось багато фортифікаційних укріплень XIV-XIX століть. Деякі з них відреставровані та перетворені на ресторани та місця відпочинку, деякі закинуті проте стануть знахідкою для любителів старовинних тунелів та руїн. Нещодавно біля Зебицької вежі встановили мініатюру, що показує, як виглядала Ниса в ролі фортеці.
Сілезьким Римом Нису прозвали через численні церкви і характерну архітектуру, на будівництво якої зовсім не скупилися, оскільки місто свого часу було одним з найбагатших в регіоні. Але під час Другої Світової війни воно сильно постраждало і не стільки як від дій нацистів, як від визвольної Червоної Армії. Радянські солдати палили та масштабно знищували культурну та архітектурну спадщину. Руїни, що залишилися, надалі були знесені самою польською владою заради старої цегли, яку звозили до Варшави для грандіозного проєкту з відновлення ще більш зруйнованої на той час польської столиці. На щастя, надалі і саму Нису почали активно відбудовувати. Не дивлячись на нелегку долю, місто все одно змогло зберегти чимало архітектурних памʼяток.
По території місто не дуже велике, але чарівно красиве і зелене. В окрузі безліч парків та мальовничих природних місць і навіть величезне озеро, куди щорічно приїжджає безліч туристів за пляжним відпочинком. Тут приємно просто неквапливо прогулюватися бруківкою вливаючись в розмірене і тихе місцеве життя. Туристів у місті завжди небагато, а постійного населення близько 50 тисяч людей.
Костел Св. Якоба та Агнешки. Ринкова площа
Візитна картка та серце Ниси – великий готичний костел. Після численних бомбардувань він зберіг свої характерні форми і деякі елементи, наприклад, різнокольоровий круглий вітраж, скульптури та інші деталі декору. Прямо поряд із собором стоїть і башта-дзвіниця. Внутрішнє оздоблення церкви досить скромне. Вхід вільний.
Зліва від костелу не пропустіть дуже гарний кований барочний колодязь 1686 року з двоголовим орлом Габсбургів нагорі. Жителі, звичайно, давно вже не черпають із нього воду, зате туристи тепер охоче кидають увсередину монетки.
Відразу перед головним собором простягається велика ринкова площа міста. Найвизначніші об'єкти тут: відновлена міська ратуша, Будинок міських терезів, збудований у 1604 році та Фонтан Тритона початку XVIII століття, створенний за подобою одноіменного римського. Фонтан є одним із основних символів Ниси та головною відсилкою до Риму.
Вся ринкова територія нещодавно зазнала повної реновації і модернізації. Тому тут зʼявилось ще декілька симпатичних місць.
На ратушну вежу можна піднятися за 5 євро заради панорами міста. Ми випадково пройшли туди безкоштовно, правда, на місто довелося дивитися крізь ґрати.
Будинок міських терезів має цікаву особливість - він "прикрашений" ядром наполеонівської армії, після обстрілу якої будівля була зруйнована. Незабаром його відновили, але прийшла Друга Світова війна і будинок знову перетворився на руїни. Після такого можна тільки поспівчувати Нисі, що зазнавала неоднократних руйнувань і водночас захопитися невтомністю людей, які багато разів реставрували і відновлювали свої історичні пам'ятки.
Цікавий факт. Історичні пам'ятки і предмети древності польською мовою називаються "забиткі" (zabytki).
Башти міста
У місті збереглося дві з чотирьох старовинних веж XIV століття, висотою понад 30 метрів – Вроцлавська та Зебицька. Їх також називають брамами, бо в середні віки потрапити до міста можна було лише через їх невеликі проходи, а по обидва боки від них стояли високі мури та земляні вали. Споруди в доброму стані дожили до наших часів і дають уявлення про те, наскільки Ниса була добре укріплена на той час.
Зараз на Зебицьку вежу теоретично можна піднятися, а практично потрібно дивитися по ситуації на місці, бо години її роботи не відомі і вона не завжди доступна для туристів.
Старі церкви
Костел Св. Петра і Павла та Костел Вознесіння Діви Марії, як брати схожі один на одного. Перший зберігся практично у первозданному вигляді, а другий – спадок перших єзуїтів у Нисі. Взагалі колись місто було релігійним центром регіону. У XVI столітті тут була резиденція вроцлавських єпископів. Нині Ниса - це місце, часто відвідуване паломниками з різних куточків Європи.
Ще один Костел (Костел Св. Діви Марії Скорботної), який я назвала польським Хогвартсом, розташувався в стороні від старого міста. Він був побудований вже на початку XX століття і крім архітектури цікавий своїм сквером, де панує затишна тиха атмосфера. Дуже раджу заглянути до цього парку.
Фортеця Ниса
Фортецею Ниса є насправді ціла система укріплень, фортів і веж побудованих навколо міста ще за часів Пруссії. Колись ці стіни були свідками тих самих Наполеонівських воєн. Тоді місто протягом місяця витримувало облогу французьких військ, але через брак продовольства та боєприпасів врешті-решт було окуповано французами.
Найголовніші фортифікаційні споруди міста я відмітила на карті. Якщо поставити собі за мету обійти їх усі, це, напевно, займе весь день і стане повноцінним дослідницьким походом. У теплу пору року така прогулянка може бути тільки в радість. До того ж навколо фортів утворилися красиві природні місця, де можна зустріти оленів.
Незважаючи на те, що спорудам вже понад двісті років, багато хто з них добре зберігся. Ті, що ближче до центру міста, взагалі перетворили на атмосферні заклади та місця для розваг.
Так, наприклад, у прусському форті XVIII століття проводять цілий фестиваль з реконструкцією боїв тих часів. А в бастіоні Святої Ядвіги, що знаходиться прямо в межах міста, розмістили туристичний центр і один з найкращих ресторанів Ниси - Kazamaty Pub & Restaurant. Раджу на вечерю заглянути туди.
Сам бастіон активно використовувався у франко-прусській війні, а зараз повністю відреставрований і використовується виключно у мирних цілях :)
Парки Ниси
Я думаю, паркам Ниси детальний опис не потрібний. Потрібно туди просто приходити та насолоджуватися, гуляючи під величезними кронами старих дерев. Невеликі озера та річки чудово доповнюють пейзаж. Взагалі, у місті багато рослинності та тиші. Також у головному міському парку біля річки можна побачити один із фортів – Водний. Зараз там теж ресторанчик.
Озеро Ниське
У пішій доступності від міста знаходиться Ниське озеро. Це велика водойма з великим міським пляжем і туристичною інфраструктурою, що розвивається. З центру міста до пляжу пішки йти близько години. Тут можна як просто полежати на пляжі, скупатися, так і спробувати більш активніший відпочинок - плавання на каяках, сапах, або катамаранах. Проста прогулянка вздовж озера теж буде чудовим варіантом. На території пляжу є кілька ресторанів та дитячих майданчиків. Також вздовж берегової лінії озера розмістилися різноманітні будиночку для відпочинку, щось по типу наших тур-баз, в який можна провести вікенд.
З появою на пляжі різноманітних закладів, від недавна вхід туди став платним (12 злотих), проте, якщо віднати дорогу з іншої сторони пляжа (біля кемпінгу), то можна проскочити як то кажуть зайцем. Так що видаю вам цей секрет від місцевих.
Це далеко не всі визначні пам'ятки Ниси. Гуляючи містом, ви обов'язково побачите ще з десяток цікавих місць. Пройтися вздовж річки Ниса-Клодзка, заглянути у старий дворик, скуштувати польську випічку в одній з пекарень та відчути дух маленького міста з великою історією.
Де поїсти
Окрім вищезгаданого ресторана Kazamaty Pub & Restaurant з переважно традиційно польскою кухнею я можу порекомендувати такі заклади:
- Pizzeria PIEC – піцерія прямо на площі ринок. Приємні ціни і смачна піцца і непоганий вибір.
- Pan Buła – невеличкий симпатичний заклад з неймовірно смачними бургерами приготованими за оригінальним рецептом.
- Pizzeria Siwy Młyn – заклад італійської кухні, смачна паста.
- Droga Mamo – заклад з українськими пельменями та варениками, де можна як купити їх в замороженому вигляді так і зʼїсти на місці. А також борщ, кава, морозиво та різні українські продукти теж на місці.
- Caffedelmondo Chill – атмосферне кафе з панорамними вікнами і смачною кавою.
Як дістатися з Вроцлава
Дістатися з Вроцлава до Ниси і назад можна рейсовим автобусом за 1,5 години. Ходять вони кожні 2 години, але суворо за часом. У Вроцлаві автобуси відходять із зупинки, що знаходиться на вулиці Давида. А в Нисі на зворотний рейс можна сісти на зупинках у різних частинах міста. Подивитися розклад, місця зупинок, або купити білети онлайн можна на сайті за посиланнями:
Вартість квитка – 30 злотих (7 євро). Квитки можна придбати у водія безпосередньо під час посадки.
На потязі дістатися Ниси з Вроцлава та інших міст на даний час можна тільки з пересадкою в Ополе.
Поділитись статею, або зберегти собі на сторінку, щоб не загубити
Прокоментувати