Пекло чи рай? Мінуси райського острова Балі, здатні зіпсувати враження
08 мая 2024Острів Балі зараз на піку туристичної популярності і багато хто вже навіть встиг не тільки закохатися в нього, а й порядком розчаруватися. Ми прожили на цьому острові два місяці, один на узбережжі району Санур, і другий у серці острова – Убуді та встигли познайомитися з усіма аспектами життя та відпочинку на Балі. Відразу скажу, що я великий фанат цього шматочка землі, незважаючи на всі численні недоліки, які тут є. Але і вдавати, що їх не існує теж невірно. Їхати на Балі краще заздалегідь підготувавшись до негативних моментів, тоді є більша ймовірність залишитися задоволеним. Тож поїхали.
Трафік на дорозі
Практично всі центральні дороги острова забиті байками та автомобілями, як результат постійні затори в різних частинах острова, особливо в районі Кути та в центрі Убуда. Правил дотримуються лише там, де є світлофори, які, до речі, не скрізь адекватно працюють. Кому першому куди повертати, кого пропускати та обганяти – все це працює не за правилами, а на розсуд водіїв, іншими словами, їдь як хочеш. Якщо ви не маєте достатнього досвіду водіння, то брати в оренду транспорт на Балі самостійно я б не рекомендувала. Ми брали байк в оренду, бо на ньому можна було врятуватися від заторів і це найкращий варіант транспорту на острові. Але якось ми навіть потрапили в невелику ДТП, хоча з таким трафіком я здивована, що це трапилося лише раз.
Сміття
Коли вперше виходиш до океану, то зовсім не очікуєш побачити купи сміття, викинутого на берег. На щастя, проблеми зі сміттям існують не усюди на острові. Якщо порівнювати, наприклад, зі Шрі-Ланкою, то на Балі досить чисто.
Шахрайство та обман
Як і в багатьох туристичних країнах, на Балі вистачає тих, хто наживається на туристах. Одні в три дорого впарюють якісь сувеніри, інші крадуть сумки, треті крадуть гроші прямо з банківських карток. Я чула безліч історій про те, як у туристів, які знімали гроші в банкоматах, кудись зникали з карт великі суми. Ми користувалися банкоматами кілька разів і ці неприємності оминули нас. Щоб убезпечити себе від подібного виду крадіжки, намагайтеся користуватися доглянутими банкоматами в цивільних місцях та від популярного місцевого банку, перевіряйте банкомат на наявність незрозумілих пристроїв або інших дивних речей, особливо в місці картоприймача, поставте обмеження на суми банківських операцій.
Відсутність піших доріжок та громадського транспорту
Гуляти по Балі пішки заняття неприємне. Вузькі та розбиті тротуари проходять прямо поряд із шумними дорогами. Пішки на Балі ви далеко не зайдете, максимум до пляжу та до магазину. Єдиний спосіб подивитися острів без власного транспорту – це викликати байк-таксі або звичайне і їхати, сподіваючись, що не дуже довго простоїте в пробках, якщо будете на автомобілі. Громадський транспорт тут малорозвинений і ходить дуже рідко, за весь час ми бачили лише кілька незрозумілих автобусів.
Плата за стоянку та красиві природні місця
На який пляж ви б не приїхали, яку пам'ятку не захотіли б подивитися, в який супермаркет не заїжджали б, поруч обов'язково стоятиме балієць, якому ви заплатите за паркування. Іноді це офіційні паркування (з талончиками), іноді ні. Плата невелика, загалом в конвертації з індонезійських рупій – 10-20 американських центів. Щоб уникнути плати за неофіційні паркування поблизу непопулярних або диких пляжів, намагайтеся паркуватися трохи на віддалені від кінцевої точки. Практично скрізь, де є гарні місця, водоспади, каньйони, або навіть просто популярні фотоспоти, ви швидше за все заплатите за прохід. Іноді це офіційно інколи ні. Суми, знову ж таки, не дуже великі, але дратує, що в черговий раз треба платити за дикий водоспад, або за фото на тлі вулкана.
Корупція
На Балі проблема корупції давно вийшла за межі допустимого. У нас в апартаментах була інструкція, де нас застерігали від будь-яких контактів з місцевою поліцією, як від великих любителів здерти з туристів гроші. У нас із собою завжди було два гаманці, один із нашими власними коштами та інший – із гіпотетичним хабарем на випадок якщо нас зупинить дорожня поліція. Якщо у вас з документами та правами на транспорт все гаразд, то швидше за все у них не вийде до вас причепитися, але якщо хоч щось буде не так, ви заплатите n-у суму. Ось щоб ця сума не була надто великою ми і возили з собою другий гаманець. На щастя, за два місяці нам так і не пощастило скористатися другим гаманцем.
Інтернет
Інтернет на Балі не найкращий, не найшвидший. Його якість залежить також від оператора. Крім домашнього інтернету, який надавав господар житла, ми користувалися 4g сім-картою від місцевого оператора Telkomsel. Наприклад, така сама карта від оператора XL працювала дуже погано.
Живність
Для багатьох цей пункт вже сам собою є причиною не їхати на Балі. Ящірки, жуки, павуки, змії, жаби, метелики, оси та ще низка невідомих створінь живе тут. Більшість з них абсолютно нешкідливі, але тим не менш навіть я, як великий і безстрашний фанат будь-якої живності, тут поводилася обережно і з побоюванням, так, про всяк випадок. До речі, коли ми жили на узбережжі, то окрім птахів, геконів, та дрібних комашок нікого не зустрічали. Інша справа – центр острова. Там уже ми завели безліч знайомств з місцевими моторошними та не дуже представниками. Докладніше про це можна почитати у цій статті.
Небезпека землетрусів та вивержень
Балі знаходиться у сейсмічно активній зоні. Більше того, на острові є кілька діючих вулканів і, як ви можливо чули, один з них нещодавно прокинувся і почав лякати народ, випльовуючи назовні дим і попіл. Але, на щастя, все швидко закінчилося, і ніхто не постраждав. Проте небезпека нового виверження чи землетрусу завжди залишається.
Пляжні проблеми
Більшість пляжів, де можна поплавати на Балі, виглядають прозаїчно. А там де красиво – плавати неможливо через великі хвилі. Так що тут доводиться вибирати або краса, або типовий пляжний відпочинок на непримітному пляжі. Потребу в пляжах може закрити найпопулярніший курорт Нуса-Дуа, але там все доволі типово. Наші друзі, прилетівши якось на Балі, були настільки розчаровані цим аспектом, що взагалі вирішили полетіти на інший острів.
Безліч туристів
Балі – острів популярний, літаки сідають тут кожні п'ять хвилин. Як наслідок, у всіх найвідоміших місцях острова натопи, а знайти недороге та комфортне житло по приїзду стає з часом все більш важким завданням. На щастя, острів досить великий і різноманітний, тому навіть за такого потоку туристів, тут повно маловідомих місць і навіть диких пляжів, де можна опинитися на самоті.
Якщо раптом ви вирішили, що острів Балі - це суцільне пекло, то раджу почитати про плюси острова та скрасити враження, додавши об'єктивності та позитиву.
Поділитись статею, або зберегти собі на сторінку, щоб не загубити
Прокоментувати